Не, не, нямаме предвид календара на маите……за това ще свършва ли светът или ще започне нов цикъл не знаем, но знаем, че ние българите, отдавна отбелязваме зимното слънцестоене (21 декември) с подобаващо внимание към започващият нов природен цикъл…..
Според българския традиционен календар от Игнажден (20 декември) започва преходът към новата година, или още наричана „Млада година”.
Денят е пълен със забрани, ритуални действия и гадания.
От незапомнени времена за българите това време на годината е свързано с важни практики, извършвани с вярата, че така ще бъдат привлечени добрите сили. Магията на действието и бездействието, на докосването, наричането и благославянето - всичко това е вплетено в игнажденските ритуали. Най-важното на този ден е кой пръв ще влезе в дома ни.
Сн 1. Коледари в Етъра, Габрово
Наричаме го ПОЛАЗНИК и е много важно какъв човек ще е той - добър или лош, здрав, силен, имотен, многодетен, мъдър….по това, каква енергия носи то, според народните вярвания, можем да гадаем каква ще е цялата година.
Ако първият човек, който влезе в дома, е с добро здраве, има задружно семейство и е имотен и грижлив стопанин, това е благословия. Всички негови качества и придобивки се превръщат в благословия за домакините.
Както винаги обаче, освен кой идва отвън, по-важно е ние какво правим отвътре, за да се подготвим за „пре-раждане”. Така че ако решите да използвате енергията на деня, за да прочистите духа и дома си, ето една от рецептите за благополучие на хората преди нас:
„След изгрев на този ден най-младата жена в детеродна възраст премита къщата с МЕТЛА с дълга дървена дръжка и чан (или хлопка), завързан на нея, за да я изчисти от боклука и всичко старо, натрупано и ненужно. Метлата се поставя напреко пред входната врата и всеки, който влезе този ден я прескача, за да бъде изчистен. Само полазникът, който е и почетния гост в дома на този ден, има право да вдигне Метлата и да я сложи до Огнището или до вратата, за да бъде тя Пазител на къщата!” (описанието е по Розмари де Мео, повече за нейните интересни неща и утрешното наричане можете да прочетете тук: http://www.facebook.com/#!/rozmari.demeo?fref=ts).
На този ден, който от стопаните излезе пръв от къщата обезателно, когато се върне, трябва да внесе пръчки, които слага зад вратата. След това се замесва тесто и се правят колаци за всички членове на семейството.
Сн 2. Колак (източник: Интернет)
Ето и някои от народните поверия, свързани с празника
· Не се иска и не се дава нищо назаем.
· Не се става от трапезата по време на ядене, защото кокошките няма да мътят.
· Не се шие и плете, за да не се заплитат червата на кокошките и да снасят.
· Не се пере, за да не налети болест.
· Бременните и нераждалите не трябва да работят, за да родят лесно.
„Замъчи се Божа майка, от Игнажден до Коледа” – неизброими са народните песни, които започват така. Според народната вяра, родилните мъки на Богородица започват от Игнажден. Затова жените не работели на този ден – ястията приготвяли в навечерието на празника. Забраната за работа не засягала "захващането" на новия квас. На някои места у нас жените приготвяли специална смес от брашно и лековити билки. Квасът се пазел до Васильовден. Вярвали, че хлябът, замесен с него, е магически. Ако някой мъж е решил "да кривне от правия път", с малко от този квас жена му приготвяла хляб и го поднасяла на съпруга си. Така само тя щяла да го привлича към себе си – вярвали някога. Младите момичета също използвали чудодейната сила на "пазения квас", за да спечелят своя избраник.
Част от "мъжката работа" на Игнажден била съвсем различна. На този ден станеникът събирал в дома си коледарската чета, която щял да поведе след броени дни. От Игнажден коледарите започвали да си припомнят многобройните песни-наричания, предавали ги на младите момчета, на които предстояло да коледуват за пръв път.
А ако вие утре сте някъде наблизо до Габрово и имате време, от 11.30ч. можете да видите как коледари ще благословят етърските майстори за благополучие, берекет и добра година. Във фоайето на хотел „Странноприемница" в Етъра ще бъде показана и Бъднивечерска трапеза.
Сн 3. Постна трапеза за Игнажден (източник: Интернет)
А ние ви пожелаваме мъдър и добър ПОЛАЗНИК, и още по-мъдра, и добра Млада 2013 годинаJJJ
Няма коментари:
Публикуване на коментар